Embed

BEYNİNDEKİ DUVARLARI YIKMAYA / SORGULAMAYA CESARET ETMEK

 

Kürt mücadelesinin yanında olduğumu söyleyince muhtemelen diyeceksin ki: "Ne yani; insanların öldürülmesinden, çatışma ve ölüm haberlerinden hoşnut musun?" Hayır, değilim. Umarım ki, Türkler'den veya Kürtler'den bir kişi daha vefat etmeden daha demokratik, eşit, barış dolu günler gelir Kürt meselesinde. 
 
Sana ezberletilenlerle yaşamamalısın Sayın Beyaz Türk. Muhtemelen de Van'da doğmuş olsan, ailenden ve çevrenden gördüğün üzere BDP'li olacaktın, bu kadar basit. Kısaca şunu diyeyim: Bir dünya vatandaşı gibi araştırmalısın bence objektif bir şekilde. Bir de karşı tarafı dinle, oku bence mesela. İstersen her okuduğun başlığı bir milliyetçi kaynaktan, bir de Kürt kaynaktan falan okuyabilirsin mesela. Aynı şeyi iki tarafın da nasıl yorumladığına bakabilirsin. "Benim bunlara ihtiyacım yok" diyorsan, buyur tartışalım işin felsefesini, her şeyini. 
 
Mesela bir-iki başlık da verebilirim: Resmi tarihte "Dersim İsyanı", kimi yerlerde "Dersim Olayları", kimi yerlerde de "Dersim Katliamı" diye geçen olayı araştırmalısın bence mutlaka bence. Ya da bir diğer aklıma gelen başlık: "1980 darbesinde Diyarbakır Cezaevi'ndeki işkenceler". Partiya Karkeren Kurdistan'ın (PKK) o cezaevinden çıktığı söylenir. Hatta bu örgütten hoşlanmayan ya da nefret eden bir çok insan, o cezaevindeki işkenceleri yöneten kişi olan Esat Oktay Yıldıran'ın, bir otobüs yolculuğunun mola yerinde silahla vurulup, öldürülmesinin "Tek haklı PKK eylemi" olduğunu bile söyler. Bunlara falan bakabilirsin, objektif bir niyetle.
 
Küfür etmekle falan bir şey çözülmez, bu vesileyle araştırmanı, sorgulamanı isterim. 
 
"%94'ünün BDP'ye oy verdiği şehirde deprem olması iyi olmuş. O %94'lük kesim için üzülmüyorum ama %6'ya Allah rahmet eylesin" şeklindeki bir yoruma cevabımdır bu dediklerim. Sadece o konuyu ele alarak eleştirmeye gerek duymadım ve daha temelden ele alan bir yanıt vermeye çalıştım. Önemli olan bu zihniyetin temelden kendini sorgulaması. İyi ve doğru biri olmak adına, bir şeyleri algılamayı isterse, bir şeyler üzerine düşünmeyi, araştırmayı isterse, kendisine ezberletilen şeylerle yaşamaktan vazgeçerse, zaten böyle şeyler demeyecektir. O yüzden o ifadeye takılmayıp, yukarıdaki ifadelerimi yazdım.Bora ŞAHİNKARA
27.10.2011
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !