Embed

ÇIPLAKLIK-MODERNLİK İLİŞKİSİ

İnsanların çıplak bedenleri bir yerde ne kadar 'normal' algılanırsa, o yerde kitlelerin ilgisini çekmek için bayan bedenlerinin bir ticari 'ürün' gibi kullanılması o kadar azalır, cinsel tabular azalır, tecavüzler azalır, o yerdeki tüm genelevler kapanır. Cinselliğin normal algılandığı bir kitleye, insan bedeninin normal algılandığı bir kitleye ilgi çekmesi için çıplak bayan bedenleriyle reklamlar yapamazsınız. O halde çıplaklığı bu kadar çok köşe bucak gizleyen kitle çıplaklığı, az bulunduğu için değerlileştiriyor. Gizemli olduğu için, ilgi çekici bir hale getiriyor. Sonra o kitlenin ilgisini kadın bedeni kullanılarak çekmek çok basit oluyor ve bu sebepten, video kliplerde, reklamlarda bol bol çıplaklık sunuluyor o kitleye. Ve bu kliplerde, reklamlarda falan çıplaklığın bollaşmasından da yine, buna sebep olan kitlenin kendisi tepki gösteriyor.

Doğru mantık şu: Çıplak beden gördüğümüzde gözlerimizi kapatmamalıyız. Cinsellik hakkında çekinmeden ve ciddiyetle konuşmalıyız. İnsanlar cinsellikle ilgili sitelere, resimlere, yazılara, fotoğraflara birbirlerinden gizlenmeden bakmalı. Cinselliğe olan ilgi doğal karşılanmalı ve diğer insanlardan gizlenmemeli. Böylelikle toplum cinselliğe doyacaktır ve o zaman ne insan ilişkilerinde cinselliğe ulaşmak için samimi olmayan hareketler kalacaktır, ne cinselliğe ulaşmak için para verilip geneleve gidilmeyecektir ne de o doygun ve medeni kitle kafasını çevirip televizyona bakması için kliplere, reklamlara konulan seksi bayanlarla kandırılmayacaktır.

Örneğin ben ileride çocuğumun büyüyeceği evde nü tablolar asarsam çocuğun gözünün önünde sürekli insan bedenleri olacağı için ona 'beden' masa, sandalye gibi sıradan bir şey olarak görünecektir. İnsan bedenlerini tanımak isteyeceği yaşa geldiğinde, bunu benden gizli yapmayacaktır. Çünkü zaten bunun normal bir şeyler olduğunu düşünecektir. Cinselliği yaşamak istediği yaşa gelince de ne bana "Baba ben bu gece şu arkadaşımda kalacağım." gibi iğrenç yalanlar söyleyecektir ne de birilerini aldatmak gibi iğrenç oyunlar peşine düşecektir.

Sanat eserlerinin içinde veya hayattaki ciddi muhabbetlerin içinde, cinselliğin sömürülmediği her türlü ortamda, cinsellik veya çıplak bedenler gayet normal, güzel, estetik imgelerdir.

Bir de son olarak toplumumuzdaki şu sakatlığa değinmek istiyorum: Örneğin "dedikodu" gibi boş, iğrenç, mide bulandırıcı, aşağılıkça bir hareket toplumumuzun %90'ı tarafından normal karşılanırken, aynı toplumun %90'ı kimseye zararı olmayan dekolteli bir bayandan rahatsızlık duyar..16 Nisan 2010

***

Fotoğraf: Spencer TUNICK

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !