HAYAT BİLGİSİ KİTAPLARI, CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Geçmişi her türlü kaynaktan, 'obejktif' bir şekilde araştırıp, düşünmek, fikir sahibi olmaktansa çevredeki çoğunluğun kullandığı argümanlarla, çevredeki çoğunluğun yoğun duygusallık rüzgarıyla destekleyerek sert bir şekilde haklı çıkardığı "Terörü lanetliyoruz!!" gibi Posta Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, Sabah Gazetesi duruşu sergilemek ne kolay.. Sen, zor olana cesaret etmedikçe, objektif bir şekilde düşünmeye, sorgulamaya, araştırmaya cesaret etmedikçe sonu gelmeyecektir TSK ile PKK arasındaki kanlı çatışmaların.

Terörü lanetleyen sen, "devlet terörü" diye de bir kavram duymuş muydun mesela hiç? Sen; Batı'daki! Hiç elinde, yakın çevrene "Ne o terörist misin lan başımıza" dedirten kitaplardan da okumuş muydun? Sen "Kahrolsun PKK", "O...u çocukları yine bizimkileri şehit etti", "Kaç şehit verdik, artk sabrımız taştı", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" söylemlerinin ötesine gitmedikçe, birazcık cesur, birazcık objektif olmayı deneyemedikçe, küfretmekten daha farklı bir şeyler denemeye cesaretin yetmedikçe iki taraftan da vefat edenlerin sorumlusu bizzat sen olacaksın bence.

Mesela ilkokulda içinde hiç eşcinsel karakter olmayan Hayat Bilgisi kitaplarının ötesine bakmaya cesaret edemediğin için mahallenin muhafazakar ağır abisi olmadın mı? "Dersim Katliamı"nı, "Dersim İsyanı" diye anlatan Tarih kitaplarının dışında tarih kitabı görmediğin için kulaktan duyduğun argümanlarla milliyetçi olmadın mı mesela? Okuduğun her resmi kitabın ilk sayfasında, girdiğin her resmi binanın duvarlarında resimlerine, fotoğraflarına büstlerine boğulduğun Atatürk'ü eleştiren ve hatta sevmeyen milyonlarca insan da var ve "Çevremde herkes bu kadar kusursuz övgülerle tanrılaştırdığı bu kişiye karşı olanlar acaba neyini eleştiriyor, hangi yanlışlarını öne sürüyorlar acaba" diye bir merak edip, iyi niyetle, objektif bir şekilde araştırdın mı Atatürkçü olmadan önce?

Evinin ötesinde bombalar patladı mı mesela hiç? Bayramlarda, arkasından kırmızı-beyaz dumanlar çıkararak gösteri yapan savaş uçakları dışında savaş uçağı gördün mü hiç? Savaş uçağı gördüğünde irkildin mi? 

Vefat edenlerin acısını da arkana alıp, o rüzgarla küfürler etmenden rahatsız oluyorum. Senin "Terörü lanetliyoruz" demenden rahatsız oluyorum. Okumadan, araştırmadan, objektif bakmaya çalışmadan, sana doğduğun andan itibaren enjekte edilen kutsalları sorgulamadan senin için hazırlanmış argümanlara inanarak Partiya Karkeren Kurdistan'a küfürler yağdırmandan rahatsız oluyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tarafında, Partiya Karkeren Kurdistan'ın tarafında veya (tabii ki duruşlar, bu iki taraftan ibaret değil) iki tarafın da silahlarının susmasını arzuladığın herhangi bir noktada olmadan önce objektif bir şekilde düşünmeni, okumanı, araştırmanı, olan bitene iki taraftan da bakmanı arzu ediyorum sadece.

Senden bir anda her şeyi doğru algılamanı beklemiyorum elbette. Mesela yarından itibaren gündemi hem Sabah Gazetesi'nden, hem Radikal Gazetesi'nden, hem Birgün Gazetesi'nden hem de Fırat News'ten takip etmeye başlasan ve bunu ciddi bir şekilde, artık her gün yapmaya başlasan bile akan kanın durması için atılmış bir adım olacaksın bence.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !