Embed

KORKU

Korku; hayatındaki en büyük amacı olabileceği en iyi, en doğru insan olmaya çalışmak olanların, mutlak bir şekilde dürüstlüğü savunanların; yenmek zorunda olduğu ya da içi tir tir titrese de karşısında durmak zorunda olduğu histir.

Basit örneklerle, bir tanecik bile yalan söylemeden ölmeye karar vermiş, tamamen iyi niyetli bir insanın bazen yalan söylemezse işsiz kalma ihtimali yaşayabilmesi, yalan söylemezse hapse düşebilecek olması, hayatı boyunca büyüklü küçüklü sayısız zor durum içerisine girecektir ve eğer dürüstse kafasında silah namlusu bile olsa yalan söylememe seçeneğini seçme cesaretini göstermesi gerekmesi...

Yine sadece "dürüstlük" üzerinden bir örnek daha vereyim.. Deniz GEZMİŞ, Yusuf ASLAN ve Hüseyin İNAN'a son günlerinde, devletten "pişman olduğunuzu söyleyin, anlaşalım" şeklinde gelen iğrenç teklifi hatırlatmak isterim. Yani onlar dürüst olmasalardı, şu anda hayattaydılar hala belki de..

Bunlar, kocaman "iyi bir insan olmak" başlığı altındaki 2 küçük örnekti sadece.. Altını çizmek isterim: "marjinal" falan değil, sadece gerçekten hayat boyu tutarlı bir şekilde iyi bir insan olmaya çalışmak kesinlikle cesaret gerektirir bence.

Nazım HİKMET'in "Kerem Gibi" şiirindeki şu müthiş dizeler de iddiamı destekler örneğin:

"Sen yanmasan
  ben yanmasam
  biz yanmasak
  nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa..."

Bora ŞAHİNKARA
25 Mart 2009

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !