LAMBAYA PÜF DE'NİN HİKAYESİ

                                        

      2004 yılında, Kurban'ın cover ağırlıklı albümü "Sert"te canavar gibi yorumladığı şarkı, ilk olarak 1972 yılında Barış MANÇO'nun plağı olarak piyasaya çıkar.

      Bense yaklaşık 3-4 yıl önce tanıştığım bu şarkının sözlerine hiçbir zaman anlam verememiştim; Hulusi TUNCA'nın kitabının aşağıdaki bölümünü okuyana dek..

                                          *            *            *
   4. Murat zamanında içki ve tütüne konulan yasak, tam anlamıyla uygulanmaz ve birçok evde içki alemlerine gizli gizli devam edilir. Kolluk Kuvvetleri'nin evlere yaptığı baskın duyulur. Bir evde sarhoşun biri, içkinin verdiği rahatlıkla "Lambayı söndürün" anlamında "Lambaya püf de.." der. (Aslında o zamanki lambaların gaz lambası olduğunu düşünürsek kulağa pek mantıksız gelmiyor.BŞ)

      Fakat arkadaşı, aldığı alkolün etkisiyle "Püf" diyemez de "Oh" der. Bir diğeri onu ikaz eder: "Oh deme püf deee..". Bu sırada lamba söndürülür. Fakat perde açıktır. Bir başkası evde bulunan kızlardan birine perdeyi çekmesini söyler. "Perdeyi çek kııız" emrine uyan kız, perdeyi biraz fazla çeker ve hemen uyarılır: "Açma da ört kııız!". Derken Kolluk Kuvvetleri eve baskın yapar. Önce "Kol basıyor" derler, sonra da "Kol sarıyooor.."            

                          (Alıntı:Hulusi TUNCA-"Uzun Saçlı Dev Adam", Epsilon Yayınevi)

                                         *            *            * 

       Eğer büyük sanatçı Barış Manço'nun müziğinden hoşlanıyorsanız, bundan böyle şarkı sözlerini daha bi' dikkatli dinlemenizi tavsiye ederim.. İçerikleri çok zengin.. Şarkılarında hoş hikayeler oluştururken, hep Türk tarihindeki destanlara, efsanelere, deyimlere, atasözlerine yaptığı göndermelerin yanısıra, büyük bir sanatsal zerafet eşliğinde düşüncelerini, öğütlerini, felsefelerini de aktarmış, anlamak isteyene..   

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !