Embed

OKUMA ALIŞKANLIĞI ÜZERİNE


Kitap okuma alışkanlığı olmayan ya da yeteri kadar çok olmayan bir insansanız düzenli bir şekilde kitap okuma alışkanlığı kazandıktan belki de sadece bir 6 ay sonra, 6 ay önce ağzınızdan, kaleminizden ya da klavyenizden çıkan cümlelerinizin çoğundan utandığınızı göreceksiniz bence! İlla ki "düşünceleriniz değişecek" demiyorum. Ufak ufak düşüncelerde de şekillenme, değişme, gelişme olabilir tabii ama kendinizi ifade edişinizden, bakış açılarının genişlemesine kadar pek çok şey değişecek..

"Kendini doğru ifade etmeyi öğrenmek" demek, sayısız detayın daha iyi yönde değişmesi demek; örneğin yanlış anlaşılmalarınızın azalması, kavgalarınızın azalması, streslerinizin azalması, kendinizi daha iyi anlattığınız için kendinizle ilgili bilgilerin size daha çok keyif alarak yapıp, aynı parayı kazanacağınız bir iş verebilecek işverenin kulağına gitmesi, aşık olma konusunda kendiniz için en doğru, en iyi seçimi yapma ihtimalinin artması ve sayısız detayın çok daha iyi olabilmesi demektir. Bütün bu detaylar birleşince hayat eskisinden çok daha anlamlı, dolu, haz verici, pek çok kez gülümserken gözlerinizi dolduracak bir hale gelir bence. Dikkat ederseniz sadece "kendini doğru ifade etmeyi öğrenmek"ten bahsettim ve daha bakış açısının gelişmesi, düşüncelerin gelişmesi, algıların gelişmesi, okuduğunuz kitapların türüne göre edinebileceğiniz ekstra sayısız genel kültür, bilgiye girmiyorum bile..

Eğer kitap okumuyorsanız, şu anda mutlaka, "kitap okuma alışkanlığını kazanmış ve 1 yıldır falan her gün akşam yemeği yer gibi, 15-30 dakikasını kitap okumaya ayıran haliniz"in utanacağı bir haldesiniz! Durumun içindeyken tabii ki algılamazsınız kendinizi o şekilde bence. Etrafınızdaki okuma alışkanlığı olmayanlar da göremiyordur bunu, etrafınızdaki okuma alışkanlığı olanlar da kendinizi eksik ifade edişinizi, düşünce yapınızın darlığını, olaylara ilkokul çocuğu gibi basit açılardan bakmanızı, genel kültürünüzün çok kötü durumda olduğunu, ince esprileri anlayamadığınızı negatif anlamda hiç eleştirmiyorsa ya da az eleştiriyorsa söylemediğinden ya da söyleyemediğindendir (sayısız sebebi olabilir tabii).. Mesela kendimden örnek vermem gerekirse, tabii ki ben de benden çok daha fazla okuyanlara, kendini geliştiren insanlara göre basit kalıyorumdur ama -övünmek gibi olmasın- benden daha az kitap okuyan insanların kendini ifade edişlerindeki kusurları, kitap okumayla, kendini geliştirmeyle ilgili konularda benden daha az zahmete girmiş insanların, kendini geliştirmekle bağlantılı pek çok konudaki kusurunu ister istemez kısa sürede, kolayca algıladığımı düşünüyorum. Başına bir şey geldiğinde onu nasıl bir tepkiyle ifade edişinden, cümlelerine verdiği örnek seçimlerine kadar sayısız parametre var sonuçta.. Bu şunun gibi bir şey: İmla kurallarını iyi bilen biri, yazılmış bir takım cümleler okurken, tüm imla hataları direkt gözüne batar. Okurken hata aramak için değil, herhangi bir amaçla okusa bile, ister istemez tüm imla hataları net bir şekilde gözüne batar. Bunun gibi bir şey..

Gün içinde 15 dakika da olsa (ya da başlarda alışana kadar 5 sayfa, 10 sayfa falan alt sınır koyabilirsiniz, yani sayfa ya da dakika biçiminde) belli bir saatte kitap okuma rutini yerleştirmeye çalışmalı mutlaka, Sayın Kitap Okumayanlar. Örneğin ben tuvalete girdiğim zamanlada ortalama 45 dakika geçiririm ve bu süreyi mutlaka bir şeyler okumak için ya da hiç okumayacaksam bile elimde kalem kağıtla, düşünerek bir şeyler yazmak için kullanma alışkanlığı edindim.

Kitap okuma alışkanlığınız yoksa ve "okumak lazım aslında tabii.. Niyetliyim ama nasıl başlayayım bu işe?" derseniz, şöyle cevap vereyim:

1-İlk iş olarak, büyük alışveriş merkezlerinde kitap reyonuna gitmek ya da kitabevlerine ya da sahaflara gitmek.

2-Raflardaki kategori isimlerine bakıp ("biyografi", "roman", "yabancı", "en çok satanlar/best seller", "mizah", "şiir", "tarih", "öykü", "psikoloji", "kişisel gelişim", "parapsikoloji"... gibi) en ilginizi çeken kategori raflarına yaklaşmak.Yaklaşmak için seçeceğiniz kategori raflarını seçerken mesela kimlerin kitabını, nasıl kitaplar okumak isteyebileceğinizi düşünebilirsiniz. Örneğin aklınıza hiçbir şey gelmiyorsa bile en sevdiğiniz ünlü insanları düşünüp, onlar hakkında yazılmış biyografi (yaşam öyküsü) kitabı var mı, diye "biyografi" bölümüne bakabilirsiniz. Ya da "mizah" bölümüne bakabilirsiniz en basitinden.. Örneğin ben "mizah" reyonuyla bu işe başlamıştım.. İlk olarak Selçuk ERDEM'in "Karikatürler" isimli serisini almaya başlamıştım. Sonra yan raflardaki "parapsikoloji" bölümü, örneğin uzaylılara olan ilgimden dolayı ilgimi çekmişti, "psikoloji" bölümü, kendim ve diğer insanların psikolojileri hakkında düşünmek ve bilgi sahibi olmak çok ilgimi çektiği için ilgimi çekmişti, kişisel gelişim de oradaki kitapların başlıkları ve arkalarında yazan konulardan dolayı ilgimi çekmişti. Ben "aura" diye bir şeyi bu şekilde öğrenmiştim mesela..

3-Orada sıralanmış kitapların başlıklarına ve kapaklarına göz gezdirip, en ilginizi çeken örnekleri elinize alıp, arkasını okuyabilirsiniz.

4-Yanınızda çok para yoksa promosyon bölümü ya da sepeti vardır. Orayı kurcalayabilirsiniz.. 2 Lira'ya, 3 Lira'ya bile çok ilgi çekici kitaplar bulunabilir.

5-Merakınızı çok cezbeden bir kitap seçip, satın almak. Evde o günün akşamında yarım saat ya da 15 dakika televizyon zaplayarak geçireceğiniz vakti, televizyonu kapatarak ya da sesini tamamen kapatarak ("mute" tuşu) koltuğa yayılıp kitabın kapağını açıp, okumaya başlamak. Bazen okuyasınız çok olmayabilir, o zaman 5 sayfa bile olsa, dikkatinizi vererek okumadan kalkmayın bence, bazen de keyifle kaptırıp gideceksiniz ve çok fazla okuduğunuzda başınız ağrımaya başlar hafiften.

Her gün kitabı elinize alıp, okuyup bırakırken hem kendiniz için hem de dünya için, mutlaka yapılması gereken, gerçekten çok önemli sorumluluk ve iyilik yapmakta olduğunuzu düşünüp, küçük bir gurur duyma hissi yaşayabilirsiniz. Ve birkaç ay ya da 1 sene sonra, en basitinden kitap okumaya başlamadığınız dönemdeki MSN yazışma log'larınıza bile baksanız "ben küçük bir çocuk gibiymişim, şimdiki halime göre.. Hatta şimdiki halimi bırak, bildiğin cahilin tekiymişim." diye düşündüğünüzü göreceksiniz bence.

Bence daima kendinizi eksik hissetmezseniz, gelişmeniz mümkün değildir.

***

Mesela isterseniz, bu linkten almak isteyebileceğiniz bir kitap görecek misiniz diye göz gezdirebilirsiniz.. Bahsettiğim kategoriler de solda görülebilir:
http://www.remzi.com.tr/

11.11.2009
Moröküz

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !