"RIFF" NEDİR?

 

Öncelikle 
‎"riff" kelimesinin Türkçe karşılığı yok bildiğim kadarıyla ama "Metallica - Some Kind Of Monster" belgeselinin altyazısında "pasaj" diye çevrildiğini görmüştüm. 


"Riff"i anlatmak oldukça zordur bence. Elimde bir gitarla anlatmak daha kolay olurdu. Ama yazı dilinden dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım.

Rock-metal (özellikle gitar enstrümanının ön planda olduğu rock-metal türlerinde) şarkılarının çoğunda şarkının ana iskeletini oluşturan bir gitar motifi veya birkaç ana gitar motifi vardır. Mesela Rammstein'ın "Du Hast" şarkısında sık ık tekrar eden bir ritm var ya: Dı-dıııp-dıbıdıp-dıp dıbı dıbıdıp / Dı-dıııp-dıbıdıp-dıp dıbı dıııııı / Dı-dıııp-dıbıdıp-dıp dıbı dıbıdıp / Dı-dıııp-dıbıdıp-dıp dıbı dıııııı / İşte bu şarkının riff'i budur.

Mesela Fade To Black'in sözsüz nakaratını düşünelim. Orada uzun bir ritm cümle var nakaratın sonuna kadar. O çok uzun olduğu için "riff" denemez. "Riff" dediğimiz şey, daha kısa ve arka arkaya tekrar eden bir ritm motifidir.

Mesela bir de Metallica'nın "Enter Sandman" şarkısının gitar kompozisyonunu bölüm bölüm tanımlayayım, örnek üzerinden kafada iyice şekillenir bu müzikal kavram sanırım: "Enter Sandman" deyince aklına ilk gelen o klasik ritmi düşünelim mesela. Nakarat bitince gelen: "Baw ba- ba ba baaauw!" bu şarkının ana riff'i. Şimdi şarkının intro'sunu düşünelim: Ona "Ana riff'in bir arpej varyasyonu" denilebilir. Sonra o arpejden gitarın sert efektli sesiyle (clean arpejden distortion ritme geçişten bahsettiğimi söyleyeyim daha bi' teknik tabirden anlayacaklar için) bir ritm başlıyor. Ana riff'i kese kese oluşturulmuş o ritm, ufak ufak değişe değişe ana riff'e kadar ulaşıyor. Adeta sakin bir noktadan başlayıp, ana riff'e kadar yükselip ana riff'te patlıyor grafik. Ana riff'in 3 kere tekrar etmesinden sonra ana riff'i bitiren küçük ve sağlam bir riff geliyor. Sonra "riff" denemeyecek (karmaşık olmaması bakımından) düz bir şekilde ilerleyen ritmin üzerinde "Say your prayer / little one" diye başlıyor söylemeye Hetfield. İlk dörtlük falan işte.. Sonra "köprü" bölümü. Köprü bölümündeki gitar bölümünü ise mi notasıyla başlayan ana riff'in fa diyez notasından başlayan bir varyasyonu oluşturuyor. Yani şarkının "Sleep with one eye open" kısmındaki gitar ritmi de ana riff'ten geliyor. Sonra "exit light / enter night" şeklindeki nakaratın altındaki riff de yine mi'den çalınn ana riff'in fadiyez'den bir varyasyonu. Nakarat bitince zaten ana riff geliyor.. Sonra yine dörtlük kısmı, köprü kısmı, nakarat, ana riff ve sonra trafik değişiyor; solo, nakarat ve outro bölümünü de anlatmayayım.

***

Total Guitar dergisinin okur anketine göre en iyi 20 riff listesi:
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=t%C3%BCm+zamanlar%C4%B1n+en+iyi+20+gitar+riff%27i
7 Nisan 2011
Bora ŞAHİNKARA


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !