Embed

SEVGİLİLER GÜNÜ ÜZERİNE

  Sevgililer Günü bir kapitalizm olayıdır. Para harcatarak mutlu etmeye özendiren bir olayıdır. İnsanların sevdikleriyle geçirdikleri her günün zaten özel oldukları unutturulur. Maneviyatın değeri unutturulur. Maddiyatla mutlu olma kültürü ne kadar çoğalırsa insanlık paranın o kadar kölesi olur. Maddiyatın değeri ne kadar artarsa insanlarda maddiyata sahip olma hırsı o kadar artar, elindeki maddiyatı paylaşmaktan o kadar kaçınmaya başlar. Ve bu da kölelik durumunun yanısıra zenginlerin daha zengin, fakirlerin daha fakir olmasına da sebep olur.

Anita TAYLOR cümleleriyle mükemmel bir ücretsiz mutlu etme örneği vererek denememi sonlandırmak istiyorum:

"
Alın bi
'
tane A4 kağıt elinize, bi' de makas, minik minik parçalara bölün onu. Minik şeritler oluşturun.

Alın elinize şimdi bir de kalem. Aldınız mı? Tamam. Her şeride ayrı şeyler yazıyoruz şimdi. Onu mutlu edecek, kalbinizden geçen şeyler. Belki sevgi sözcükleri, belki güzel anılar. Her biri farklı cümlelerle dolu şeritler oluşturmak görevimiz. Örneğin birinde "her şeyimle senininim, kalbimdesin." yazarken, diğerinde "İlk çıktığımız tatili hatırlıyor musun? Hayatımın en güzel tatiliydi. Nicelerini yaşarız umarım. Hep benim kal. Seni seviyorum.." gibi gibi. Orasını siz bileceksiniz, ben değil. Romantik sözlerinizin arasına esprili şeyler sıkıştırmak, sadece sizin bildiğiniz, aranızda şifrelenmiş eğlenceli şeyler yazmak da güzel bir tercih olur. Tamam mıyız şimdi? Şeritler hazırsa, eğlenceli kısım başlıyor.

Sevgiliye çaktırmadan birini cüzdanındaki sık kullanmadığı bi' bölüme sıkıştırıyoruz minicik katlayıp. Birini yastığının altına, birini cd çantasına, birini ceketinin cebine, birini çamaşır çekmecesine, birini fotoğraf albümünün arasına, birini duvardaki posterin arkasına yerleştiriyoruz. Anında göremeyeceği, alakasız zamanlarda bulacağı noktalara yani.

Hiçbir şeyden haberi olmayan sevgili, bir gün fotoğraf albümünü açıp notunuzu buluyor sonra. cüzdanını düzenlerken minik notunuzla karşılaşıyor. Taşınırken posteri söküyor duvardan, yere üzerinde sevgiyle yazılmış satırlar olan bir not düşüyor... Gülümsüyor, sizi anıyor, mutlu oluyor, özel hissediyor.

Zor mu bu? Değil. Uzun vadede mutluluk veriyor mu? Veriyor. Sevgili şaşırıyor, gülümsüyor, size olan sevgisini tekrar tekrar farkediyor mu? Ediyor. Ee? Bir sürprizden daha ne bekliyoruz ki?"

 

 

  


  

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !